Play Video

Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılır? | GoDaddy Türkiye

Web sitenizi kurmak üzere işe koyulmadan önce atılacak ilk önemli adım alan adınızı seçmektir. Çok sayıda alan adı fikri olduğundan size en uygun olanını seçmek için biraz düşünmeniz gerekebilir. Ayrıntılı bilgi için https://tr.godaddy.com/domains/domain-name-search.aspx sayfasını ziyaret edin.
Alan adı kaydı yaptırmaya karar vererek harika bir adım attınız! Alan adınız benzersiz olmalı. Web’de ona bakan herkes orada sizi hemen görebilmeli! Peki ama nasıl?
Alan adınız Web’deki kimliğinizdir. O zaman size ve işletmenize en uygun alan adını seçmekle kalmayıp alan adınızın bir de akılda kalıcı olmasına bakın. İşte yapmanız gerekenler:
Alan adınızı kısa tutun, akılda kalıcı ve kolay bir ad olsun
Web’de kayıtlı milyonlarca alan adı var. Tüm bunların arasında akılda kalıcı ve kolay hatırlanabilen bir alan adı seçin. Tire işaretlerinden kaçının ki sizinle iletişim kurmak isteyenlerin kafası karışmasın. Müşterileriniz alan adınızı yanlış yazdığı için önemli işleri kaybetmek istemezsiniz, değil mi?
Anahtar Kelime Kullanın
İşletmenizi ve sunduğunuz hizmetleri anlatan anahtar kelimeleri kullanın.
Hedef Belirleyin
İşletmeniz yerel faaliyet gösteriyorsa, bulunduğunuz yerin adını alan adınıza dahil ederek oradaki müşterilerin sizi kolayca bulup hatırlamasını sağlayın. Ayrıca faaliyetlerinizi gerçekleştirdiğiniz lokasyona bağlı olarak Türkiye için .tr, Brezilya için .Br gibi ülke kodlarını veya .nyc, .london ya da .vegas gibi alan adlarını da seçebilirsiniz.
Doğru Uzantıyı Kullanın
Nokta com… Nokta net… Nokta org… Say say bitmez, hangisini seçmeli acaba? Nokta com bunların en popüleri, ama başka uzantıları da düşünmeye ne dersiniz?
.co: şirket, ticaret ve topluluk
.net: teknik, İnternet altyapı siteleri
.org: ticari amaç gütmeyen kuruluşlar, sivil toplum örgütleri
Bir de .photography, .club veya .bike gibi bulunduğunuz sektöre veya lokasyona özgü yeni uzantılar var. GoDaddy size uygun uzantılar arasından seçim yapma şansı tanıyor.
İşletmeniz için birden fazla alan adı kullanmayı düşünebilirsiniz
Birçok işletme alan adının çeşitli versiyonlarını kaydettirerek hepsini tek bir noktaya yönlendiriyor. Alan adınızın yaygın yanlış yazılımlarını da kaydettirmeyi düşünebilirsiniz. Aynı zamanda markanızı korumak adına alan adınızı farklı uzantılarla da kaydettirebilirsiniz.
Alan adınızı kaydettirip online olmaya hazır mısınız? Hemen tr.GoDaddy.com’u ziyaret edin.

Kendi web sitenizi yapmak, GoDaddy’nin Web Sitesi Mimarı ile artık çok kolay. Sadece fikrinizi girin, bir tasarım seçin ve web sitenizi hemen internette yayınlayın.

GoDaddy Web Sitesi Mimarı http://go2l.ink/1q3O
GoDaddy Alan Adları http://go2l.ink/1q3Q
GoDaddy Web Barındırma http://go2l.ink/1q3P